obrazek

Przechlewo lasy i jeziora rowerem

Przechlewo lasy i jeziora rowerem

Zaczynamy w malowniczo położonej miejscowości Przechlewo a w zasadzie na jej obrzeżach. Celem wyprawy są okoliczne jeziora i rzeki, których w tym regionie jest pod dostatkiem. Pierwsze zbiorniki wodne napotykamy już na starcie. Po prawej zalew w szczerym polu a kilkanaście metrów dalej rozlewisko w lesie (foto)

Panorama9

Widoki zacne przyznacie, ale cena za ich oglądanie równie okazała. I nie o walutę tu chodzi a raczej o warunki z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć, przez kolejne 2-3 km szlaku. Piach, piach i jeszcze raz piach… Polna droga, na którą wjeżdżamy po wyjechaniu z zagajnika zdawała się zasysać koła roweru bez opamiętania.  Gdyby nie cieniutki pasek zieleni po środku traku, można by tam zostać na wieki. Na szczęście męki kończą się wraz z dotarciem do ulicy w miejscowości Jemielno.  Znajduje się tu zespół dworski z połowy XVIII wieku. Rezydencja jest aktualnie odrestaurowana i zamieszkana przez osobę prywatną.

Jadąc dalej przejeżdżamy przez mostek, pod którym z wolna płynie Brda. Nad rzeką usytuowane jest miejsce na ognisko, wiata i kawałek łąki na zabawę. Ciekawe miejsce na rodzinny piknik.

Przejeżdżamy miejscowość Płaszczyca i ruszamy w las nad jezioro Płaszczyckie. Trasa bardzo ładna podobnie jak widoki i choć nad samo jezioro nie docieram to rekompensuje mi to widok z leśnego wzniesienia.

Kolejne kilometry to kolejne jeziora i bardzo przyjemna jazda leśnym trakiem. Po kolei mijam jeziora Gostudno, zalew w Jeziomo (kopalnia), Bardze Małe i Sporackie. Z czego dwa ostatnie jeziora stanowią również rezerwaty o analogicznych nazwach. Krajobrazy malowane przez las i wodę to jeden z moich ulubionych. Im mniej zmieniony tym ładniejszy i takie obrazki tu znalazłem. Co prawda zdarzyło się przedzierać z rowerem po leśnych bezdrożach  w okolicach jeziora Brdze Małe, ale było wart

Panorama10

j. Gostudno 


Panorama11j.Bardze Małe

W sumie trasa liczy 20 km, ale poważnie rozważyłbym start szlaku w miejscowości Jemielno i ominięcie tym samym „ruchomych” piasków.

Galeria z przejazdu: