Baza głowic nuklearnych

Jest to drugi z trzech magazynów w Polsce, w których przechowywane były ładunki jądrowe. Baza militarna, na której terenie składowano głowice do pocisków rakietowych i jądrowych bomb lotniczych. Została wybudowana przez Wojsko Polskie, a następnie przekazane do wyłącznego użytku Rosjanom. Teren był otoczono i pilnie strzeżony przez uzbrojonych żołnierzy. Na jego terenie mogło przebywać i zamieszkiwać około 120 żołnierzy i 60 oficerów i techników. Obiekt funkcjonował do momentu wycofania się Armii Radzieckiej z tych terenów a mianowicie do 1992 roku. Następnie baza została przekazana Wojsku Polskiemu.

Baza znajduje się około 1500 metrów od skrzyżowania dróg Sypniewo – Szwecja – Kolonia Brzeźnica. Do jednostki prowadzi leśna droga utwardzona betonowymi płytami. Po prawej stronie widać ruiny osiedla wojskowego. Kadra oficerska miała swoje osobne wojskowe miasteczko koło Sypniewa, które obecnie jest opustoszałe.

Kilkadziesiąt metrów dalej również po prawej stronie, przy leśnym dukcie znajduje się silos na ruchome wyrzutnie mobilnych rakiet średniego i dalekiego SS-1. Góra silosu jest przykryta ziemią i porośnięta doskonale maskującym borem sosnowym. Równie dobrze były ukryte, znajdujące się około 100 metrów dalej, dwa magazyny, w których były przechowane głowice nuklearne. Magazyny są wyposażone w ogromne drzwi pancerne, które są w stanie wytrzymać atak każdej konwencjonalnej broni.

Nad ziemią znajduje się tylko niewielka część infrastruktury ze wspomnianą przeze mnie bramą pancerną, za którą kryje się zejście do niższych kondygnacji obiektu. Ta część magazynu wyposażonego w duże sale, nisze i korytarze znajduje się pod ziemią, do której prowadzi kilka starannie ukrytych wejść. W tej elitarnej, wybudowanej w latach 1972-78 jednostce stacjonowało około 300 żołnierzy wraz z rodzinami. Teren bazy był otoczony wysokim, potrójnym płotem pod napięciem z zasiekami z drutu kolczastego oraz był patrolowany przez uzbrojonych w ostrą amunicję żołnierzy.

Źródło: http://miasteria.pl/miejsce/baza-glowic-nuklearnych-brzeznica-kolonia-k/walcza.html