Gmina Czarne położona jest w zachodniej części powiatu człuchowskiego nad rzeką Czernicą na terenie Równiny Charzykowskiej, Doliny Gwdy oraz Pojezierza Krajeńskiego. Około 50% powierzchni gminy zajmują lasy. Są to przede wszystkim bory sosnowe. Gmina nie jest obfita w jeziora. Jest ich niewiele i o małej powierzchni.

Atrakcje turystyczne Gmina Czarne

Główne miasto – Czarne, otoczone przez sosnowe bory ma bogatą historię. Nazwę wzięło od rzeki Czarnej, która obecnie nazywana jest Czernicą. W 1395r. Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Konrad von Jungingen nadał osadzie prawa miejskie. W mieście powstał wówczas zamek na planie trapezu, którego załoga broniła szlaku pomiędzy Pomorzem Zachodnim i Pomorzem Gdańskim. Niestety do czasów dzisiejszych z zamku zachowały się tylko fragmenty murów i wieży.

Miasto i Gmina Czarne posiadają trudną historię o czym świadczyć mogą liczne cmentarze wojenne znajdujące się przy Zakładzie Karnym i na terenie jednostki wojskowej. Największy obejmuje mogiły zbiorowe radzieckich jeńców w liczbie ok. 65 000 osób. Położony jest w pobliżu szosy łączącej Czarne ze Szczecinkiem. Pochowani żołnierze są ofiarami obozu jenieckiego Stalag II B Hammerstein. W Czarnem, w roku 1933, powstał jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych III Rzeszy. Osadzano w nim przede wszystkim niemieckich komunistów jak i innych przeciwników ruchy narodowego. Dopiero w 1939r. przekształcony został w obóz typowo jeniecki. Po wybuchu II wojny światowej do Czarnego transportowani byli jeńcy ze wszystkich frontów. Stalag podzielono na dwa obozy: Lager Nord i Lager Ost. W pierwszym więzieni byli jeńcy z armii polskiej, francuskie, belgijskiej, jugosłowiańskiej i amerykańskiej, a w drugim żołnierze z armii włoskiej i radzieckiej. Na terenie jednostki wojskowej znajduje się cmentarz ofiar Lager Nord. W masowych grobach pochowanych jest ok. 15 000 ciał. Inne zbiorowe mogiły znaleźć można na terenie zakładu karnego. Usytuowany jest tam cmentarz ofiar z lat 1914-1918. Według różnych danych może spoczywać tam ok. 12 000 ciał.

Gmina Czarne wśród zabytków oferuje przede wszystkim kościoły – oprócz Czarnego godnymi uwagi są świątynie w Krzemieniewie, Nadziejewie, Raciniewie, Bińczu i Sierpowie. Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnem. Jest to świątynia orientowana, w konstrukcji ryglowej. Obecny kościół powstał w latach 1756-1757 na miejscu starszej. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał najprawdopodobniej już w 1395r. Świątynia jest jednonawowa z wydzielonym węższym trójbocznym prezbiterium. Dwukondygnacyjna wieża kościoła zwieńczona jest barokowym, baniastym hełmem z prześwitową latarnia. Praktycznie całe wyposażenie jest barokowe. Najstarszym elementem wyposażenia kościoła jest pochodząca z XIV w. chrzcielnica, która pełni obecnie funkcję kropielnicy. W latach 2010-2012 kościół przeszedł gruntowny remont w ramach projektu pn. „Dziedzictwo i kultura małych ojczyzna w powiecie człuchowskim” odzyskując pierwotne piękno i stając się atrakcją dla mieszkańców i turystów. Pozostałe kościoły powstały również w większości w XVIII w. i są wzniesione w konstrukcji szachulcowej lub drewnianej. Również wyposażenie tych świątyń pochodzi z okresu baroku.

Dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek atrakcją Gminy Czarne będą liczne trasy rowerowe i spływ kajakowy. Dla lubiących ekstremalne sporty godnym polecenia jest zimowy spływ kajakowy rzeką Czernicą.