Gmina Koczała jest najmniejszą gminą w powiecie człuchowskim. Znajduje się na pograniczu Pojezierza Krajeńskiego, Pojezierza Bytowskiego oraz Borów Tucholskich. Gmina ma do zaoferowania przede wszystkim urokliwe walory przyrodnicze. Zróżnicowany teren obfituje w liczne jeziora oraz lasy, które stanowią 70% powierzchni gminy. Dogodne warunki przyrodnicze skłaniają do rozwoju turystyki krajoznawczej oraz pobytowej.

Atrakcje turystyczne gmina Koczała

Największym jeziorem gminy jest Dymno, którego powierzchnia przekracza 80 ha. Jezioro posiada wyjątkowo krystalicznie czystą wodę – I klasa czystości, a przezroczystość wynosi 7-8 m. Jezioro objęte jest strefą ciszy. W jego południowej części znajduje się piaszczysta plaża z kąpieliskiem i pomostem. Zachodnia część brzegu to las sosnowy z ośrodkami wypoczynkowymi. Istnieje tu możliwość uprawiania żeglarstwa, windsurfingu oraz nurkowania – w jednym z ośrodków wypoczynkowych powstała nawet szkółka nurkowania. Gmina słynna jest również ze spływów kajakowych Brdą. Rozpoczynają się one najczęściej od Jeziora Głębokiego i kończą w Żołnie.

Na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty przyrody: „Bagnisko Niedźwiady” oraz „Jezioro Cęgi Małe”. Pierwszy z wymienionych to rezerwat leśno-torfowiskowy z rzadkimi przykładami roślinności, m.in. rosiczką okrągłolistną. Trudne warunki glebowe rezerwatu sprawiają, że występują tam niewielkich rozmiarów sosny dorastające jedynie do 14 metrów wysokości. Rezerwat przyrody „Jezioro Cęgi Małe” to rezerwat wodno-florystyczny z rzadkimi roślinami, m.in. lobelią jeziorną, która jest rośliną trującą podlegającą całkowitej ochronie i wymagającą niezwykle czystej wody. Jeziora, w których występuje ta roślina, nazywane są lobeliowymi i jest ich tylko 155 w całym kraju, z czego aż 151 na Pomorzu.

W gminie znajdują się liczne pomniki przyrody, głównie dęby. Najbardziej znanym jest „Dąb Niedźwiedzi Augusta III” nieopodal siedziby Nadleśnictwa Niedźwiady.

Zabytkami gminy wartymi zobaczenia są przede wszystkim kościoły. Jedną z najstarszych świątyń gminy jest kościół p.w. Św. Mikołaja Biskupa w Starznie. Wzniesiony został w 1617 r. w konstrukcji zrębowej krytej gontem. Jest to świątynia salowa, zamknięta prostokątnie, bez wyodrębnionego prezbiterium. Większość wyposażenia wnętrza stanowią zabytki barokowe. Znaleźć w nim można ołtarz z XVII w. z bogatą dekoracją akantową, ambonę i chrzcielnicę również z XVIII w. oraz późnobarokowy krucyfiks. Z początku XX w. pochodzi kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Koczale. Świątynia powstała w latach 1901-1902 w stylu neoromańsko-gotyckim na miejscu dawnego kościoła drewnianego, który spłonął po uderzeniu pioruna. Wyposażenie świątyni jest przede wszystkim późnobarokowe i rokokowe i pochodzi z wcześniejszej, drewnianej świątyni. Warto zobaczy chrzcielnicę z 1770 r., rzeźbę św. Magdaleny z XVII w. oraz ambonę z XVIII w. W kościele znajdują się organy z zakładu Paula Volknera, które są sprawne do dnia dzisiejszego. Początki w XIV-XV w. ma kościół p.w. Św. Andrzeja Boboli w Pietrzykowie. Świątynia zbudowana jest z dużych cegieł i kamieni, a grube na ponad metr mury obwodowe dowodzą, że kościół powstał za czasów przynależności tych ziem do Państwa Zakonu Krzyżackiego. W latach 2011-2012 kościół przeszedł gruntowny remont w ramach projektu pn. „Dziedzictwo i kultura małych ojczyzna w powiecie człuchowskim”. Renowacji poddane zostały również pochodzące z II połowy XIX w. organy z pracowni P. Volknera.