DSC_8603_1 DSC_8574_1      DSC_8595_1

Gmina Człuchów usytuowana jest w południowo-zachodnim krańcu województwa pomorskiego. Główne miasto gminy – Człuchów, leży na pograniczu Kaszub oraz Krajny. To w nim krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne Warszawa-Wybrzeże oraz Berlin-Kaliningrad.

Atrakcje turystyczne gminy Człuchów

Liczne lasy pełne grzybów i jagód oraz urokliwe jeziora zachęcają do wycieczek i biwaków. Oczka wodne, które często ukryte są w gęstych lasach, zapewniają wypoczynek na łonie natury. Na terenie gminy znajdują się trzy rezerwaty przyrody: wodno-florystyczne „Jezioro Gadze Małe” i „Jezioro Sporackie” oraz stanowisko starodrzewia iglastego „Sosny”, gdzie spotkać można okazy sosny zwyczajnej, które liczą ponad 185 lat.

W pobliżu wsi Biskupnica oraz Chrząstkowo znajdują się grobowce megalityczne i cmentarzyska kurhanowe. W okolicach wsi Krępsk odkryto pozostałości pięciu osad wczesnośredniowiecznych oraz grodziska.

DSC_8592_1 Dla miłośników historii również nie brakuje tu atrakcji. Perełką architektury gotyckiej Człuchowa są pozostałości zamku krzyżackiego z XIV w. Do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości fosy, murów obronnych, podzamczy oraz 46-metrowa wieża. Zamek zaczęto wznosić po roku 1312. W latach swej świetności był drugą co do wielkości, po Malborku, warownią krzyżacką. Warownia pierwotnie składała się z czterech części: trzech przedzamczy oraz Zamku Głównego (Wysokiego) z dziedzińcem. Zachodnie przedzamcze, przez które wjeżdżało się do środka, zawierało m.in. stajnie, wartownie, zbrojownię i spichrze. Podzamcze północne zawierało wartownie i część mieszkalną dla części załogi, a wschodnie posiadało zabudowę gospodarską. W Zamku Wysokim znajdowały się pomieszczenia dla rycerzy zakonnych i księży oraz kaplica. Wszystkie części zamku ogrodzone była murem. Mury wykonano z głazów granitowych i cegieł. Dodatkowo cały kompleks otaczała fosa i jeziora. Jak podają źródła historyczne, zamek posiadał 9 baszt i 11 bram. Najpotężniejszą jego częścią była wieża o wysokości prawie 50 metrów, której mury przekraczały grubość 4 metrów. Wieża miała służyć jako miejsce ostatniego oporu załogi w przypadku zdobycia zamku przez nieprzyjaciela. Masywność murów oraz naturalne otoczenie jezior sprawiało,że zamek był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu. Komturami w czasach świetności zamku byli m.in. Ulrich von Jungingen oraz Konrad von Wallenrode (ten, którego Mickiewicz umieścił w swoim poemacie).

DSC_8585_1W samym mieście godnym zwiedzenia jest również kościół p.w. św. Jakuba. Piewsza drewniana świątynia istaniała w tym miejscu od XIII w. W wieku XVII wybudowano nowy, murowany kościół, w stylu barokowym, który w swej architekturze zawierał wiele cech gotyckich. W latach 30. XX w. powstał plan rozbudowy świątyni. W wyniku prac budowlanych stara świątynia stała się nawą poprzeczną nowego kościoła. Kościół zyskał nowy, nietypowy i rzadki układ architektoniczny.

Ze świątyń wartym zobaczenia jest również kościół parafialny p.w. Świętej Trójcy w Polnicy. Obecna świątynia powstała pod koniec XVIII w. i jest wybudowana w konstrukcji szachulcowej. Wieża kościoła pochodzi z wcześniejszej świątyni, zniszczonej częściowo podczas wojen szwedzkich. Wieża posiada konstrukcję szkieletową i jest obszalowana na zewnątrz deskami. Jest drugą co do wielkości wieżą tej konstrukcji w Polsce. Zabytkowe kościoły można oglądać również m.in. w Barkowie, Krępsku, Rychnowach, Wierzchowie i Stołcznie.

Przez miasto wiedzie pieszy szlak „Śladami człuchowskich legend i podań”, który łączy sześć tras turystycznych i wiedzie przez najciekawsze zakątki Człuchowa. Dla osób, które lubią zwiedzać na rowerze, mogą skorzystać ze szlaku rowerowego „Rowerem po Człuchowie”, który jest częścią Greenway Naszyjnika Północy.